Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın araçları hacklendi

Avusturya’lı siber güvenlik uzmanı Martin Herfurt, Tesla’ya yeni eklenen bir özelliğin açığı olduğunu keşfetti. Yeni eklenen özellik ile araç sahipleri temassız kartlarla yahut NFC dayanaklı telefonlarla aracın kilidini açabiliyor ve çalıştırabiliyor. Herfurt, bu bilhassa ile aracı oburlarının da çalıştırmakla kalmayıp tıpkı vakitte araca yeni anahtar tanımlanabileceğini tespit etti. Herfurt’un tezine nazaran araç sahibi kartını okuttuktan sonra 130 saniye içinde araca yeni bir anahtar tanımlandığında rastgele bir kimlik doğrulanması gerekmiyor.

Normal kurallarda Tesla’nın telefon uygulaması, sahibinin hesabına bağlı olmadığı sürece anahtarların kaydedilmesine müsaade vermiyor, lakin buna karşın Herfurt, Tesla arabalarıyla irtibat kurabilen Teslakee adlı kendi uygulamasını oluşturdu. Teslakee uygulaması ile kart okutulduktan sonra 130 saniyede aracı çalıştırmak mümkün oldu.

Uygulamanın çalışması için gerekli olan tek şey, bir NFC kartı yahut telefon ile kilit açıldıktan sonra 130 saniyelik mühlet içerisinde arabanın menzili içinde olmak. Martin Herfurt bu açığı Tesla yetkilileri ile paylaştığını söyledi. Bahis ile ilgili Tesla’dan ise şimdi açıklama gelmedi.

Yorum yapın