Prof. Dr. Veysel Ulusoy’dan kira artış hududuna sert reaksiyon: ‘Çaresizliğin bir göstergesidir’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen aylarda kabine toplantısından ‘müjde’ diye duyurduğu düşük faizli konut kredisiyle birlikte kira fiyatlarında önemli bir artış yaşanmıştı. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise bugün kiralarda artış sonunu açıkladı. Bozdağ, kira artışına yüzde 25 hudut getirildiğini belirterek “Konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilenecek kira kontratlarında bir evvelki yılki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek biçimde bir artış yapılması imkanı getiriliyor” dedi.

“SON ÇARE”

Gazetemiz muharriri ve Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAG) yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy gayrimenkul kiralarının sonlandırılması hakkındaki 4531 sayılı yasaya ait,“Kira ve gibisi kıymet ünitelerine kısıtlama ya da üst düzey belirleme, çok enflasyon oranını kabul etme, bunun önüne geçebilmenin son devası olarak da getiri kısıtlamasına gitme manasını taşır. Öbür bir sözle çaresizliğin bir göstergesidir” açıklamasında bulundu.

Bu denemenin daha evvel de kriz vakitlerinde olduğunu lisana getiren Ulusoy, “Belirli kısıtlamaların muhakkak gelir kümelerini olumsuz etkilediği için Anayasa’nın ilgili unsurlarına nazaran reddedilmiştir” dedi.

Ulusoy son olarak şunlara dikkat çekti:

“Enflasyon bu gelişmeler ışığında bir kaç aya kadar esasen TÜİK datalarına nazaran de üç haneli seviyeyi görecek. Türkiye bir enflasyon, kur, maliyet ve baskılanmış getirilerin yarattığı çaresizlik sarmalına girmiştir”

Yorum yapın